Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Kimúlt a Borkai-hatás? Minek köszönheti győri győzelmét a Fidesz? Hogyan szólította meg Dézsi Csaba András a jobboldali értelmiségi szavazókat? A Mandiner utánajárt a kormánypárti siker összetevőinek.
A vártnál magabiztosabb győzelmet aratott az időközi polgármester-választáson Győrben a Fidesz jelöltje, Dézsi Csaba András. Az ellenzéki összefogás csodafegyvere a városban, úgy tűnik, nem működött. A győzelem értékét növeli, hogy a parlamenti ciklus félidejéhez közelítve született, ugyanis a kormánypártok ilyenkor általában gyengébben szerepelnek. Az októberi önkormányzati választáson a Fidesz csupán 44 százalékot ért el az ellenzéki jelölt 42 százalékával szemben, januárban már 56-39-re győzött a kormánypárti jelölt. Megvizsgáltuk, mi állhat a siker hátterében.
VÉGY EGY JÓ JELÖLTET!
A huszonöt éve politizáló Dézsi Csaba András tökéletes választás volt a Fidesz részéről. Dolgozott szocialista polgármesterrel, nem volt túl jó kapcsolatban Borkai Zsolttal, és nagyjából huszonötezer beavatkozáson van túl szívsebészként, ami azt jelenti, hogy kis túlzással nincs olyan ember Győrben, akinek a családtagját, barátját, ismerősét ne kezelte volna. Dézsi közösségi oldalán jól látható, hogy intenzív párbeszédet folytatott a választókkal: nem volt a városnak olyan szeglete, ahol ne tartott volna lakossági fórumot. A történelmi belváros közepét jelentő Király utcai szavazókörben 40 százalékkal (nem százalékponttal!) múlta felül Borkai eredményét, és az átalakuló Révfaluban is sok többletszavazatot kapott.
Saját egyéni választókörzetében több mint 200 szavazattal kapott többet, mint októberben. Egy 2010-es szociológiai tanulmány szerint a győri értelmiségi réteg 60 százaléka ezekben a városrészekben él, így elmondható, hogy Dézsi Csaba András visszahozta azt a Fideszt, amely széles értelmiségi réteg megszólítására képes. Helyi forrásaink szerint képes volt a városban erős keresztény szavazóbázis visszahódítására is, amelynek belvárosi-kertvárosi tagjai közül sokan október 13-án protestáltak Borkai ellen. Eközben a „vidéket” is hozta, a falusias Pinnyéden csaknem egyharmadával növelte a szavazótáborát október 13-ához képest.